Čudo u detaljima

Čudo u detaljima

Martin Dürr je njemački modni i portretni fotograf. Počeo se baviti fotografijom u starijem dobu; tokom prvih 25 godina karijere radio je u grafičkom dizajnu i ilustracijama. „Moje slike su poput ilustracija. Više sam umjetnik nego fotograf. Nisam baš osoba od tehnike.“ Uprkos tome, odlučio je testirati režim visoke rezolucije fotoaparata LUMIX S1R u nizu snimaka portreta. U ovom režimu osam fotografija se kombinira u jednu sliku izuzetno visoke rezolucije od 187 megapiksela. „Rezultati su bili zapanjujući, fotografija je toliko detaljna da sam mogao zumirati i zumirati. LUMIX S1R u kombinaciji s objektivom LUMIX S PRO od 50 mm daje fantastične boje.“

Dok je odrastao, Martinu fotografija nije bila nepoznanica. „Moj otac bio je zadužen za razvoj fotoaparata u kompaniji AGFA. Imali smo na hiljade dijapozitiva kod kuće. Mene su više interesovale slike koje sam želio kreirati kroz umjetnost i ilustracije.“ Bavio se dizajnom i ilustracijama 25 godina. „Specijalizovao sam se za 3D dizajn za, na primjer, računarske igre. Proveo sam previše vremena ispred računara, komunicirajući putem telefona ili e-pošte, dok zapravo volim raditi s ljudima.“ Bavljenje fotografijom je prekinulo ovu „izolaciju“. Također drži radionice. „Iako je moj otac znao sve o tehnikama fotoaparata, ja ne dijelim tu strast. Srećom, fotoaparati LUMIX omogućavaju mi da izradim fotografije koje zamislim u glavi. Započeo sam s DSLR fotoaparatima, ali nikad nisam uspio postići oštrinu koju sam želio. Kada sam od prijatelja posudio fotoaparat GH5, doživio sam otkrivenje.

Po prvi put su slike bile baš onakve kakvim sam ih zamislio i odmah sam se odlučio za tu promjenu. Neke osobe su me odvraćale, tvrdeći da ću izgubiti klijente. Međutim, ispostavilo se da se desilo suprotno: rad s fotoaparatima LUMIX mi je donio više klijenata.“ Želio je vidjeti može li napraviti još veće datoteke za svoje klijente. „Bile bi korisne kasnije ako kompanije odluče da žele izmijeniti sitne detalje.“ Odlučio je da provjeri hoće li režim visoke rezolucije poboljšati njegove fotografije portreta. Režim visoke rezolucije djeluje primjenom sistema stabilizacije pomjeranja senzora koji pomjera senzor za pola piksela po modelu kutije, čime se snima ukupno osam fotografija i kombiniraju se u jednu izuzetno detaljnu fotografiju. Ovaj režim je prikladan i za pejzaže, fotografije mrtve prirode i reprodukciju fine umjetnosti pomoću tronošca. Postoji i drugi režim koji možete koristiti ako se u kadru nalaze predmeti u pokretu.

„Cilj je bio snimiti tri fotografije s modelima na fantastičnim lokacijama u zadivljujućim odjevnim kombinacijama. Htio sam postići mnoštvo detalja koji bi stvarno testirali režim visoke rezolucije, kao i odabrati vjetrovite lokacije i modele u pokretu, čime bi se koristila funkcija koja nije originalno razvijena za ovu vrstu fotografije.“ Prva sesija je održana blizu mjesta Gavorrano, u Toskani. „Natascha, naš model, nosila je odjeću Nine Grundler koja ima jednu od najvećih kolekcija renesansnih odjevnih predmeta u Njemačkoj. Koristili smo tri lokacije: vrlo vjetroviti ruševni zamak, lokacija u samom mjestu Gavorrano i geotermalno područje u blizini mjesta Gavorrano.“ Druga sesija je bila bliže kući. „U Berlinu smo snimali u BLUB-u, napuštenom bazenu u središtu grada. Bazen je oronuo, ali je i dalje omiljeno mjesto za umjetnike. Tu je bilo manje vjetra, ali smo imalo vrlo jarko sunčevo svjetlo i jake sjene. Kleos Bubble je bila model: ona je dizajnerica, model, plesačica i fotografkinja, te je poznata u Berlinu i na globalnoj sceni. Odabrali smo odjevne predmete koji savršeno odgovaraju ambijentu, s dosta detalja i boja.“ 

Posljednja sesija je održana u biblioteci manastira Wiblingen u Njemačkoj. „Manastir ima veličanstvenu prostoriju s bogatim bojama i detaljima na stupovima i policama. Naš model je bila ChiChi Bouvet, međunarodna zvijezda burleske s jedinstvenim i neprikosnovenim kostimima. To je bila osnovna ideja projekta: napraviti sesiju fotografija u biblioteci s knjigama koje sadrže priče i reportaže o stranim plemenima s drugačijim ritualima i načinom oblačenja.“

U okviru ovih sesija sarađivao je s modelima koje već poznaje. „To je bilo vrlo važno za ovaj projekt. Morao sam znati kako se kreću, poziraju i biti siguran da će moći stojati nepomično.“ Koji su njegovi zaključci? „Iako ovaj režim nije dizajniran za fotografisanje portreta, rezultati su zadivljujući. Slike su tako detaljne, a boje, primjerice na koži, su predivne. To je izuzetno važno za portretnog fotografa. Fotoaparat LUMIX S1R s objektivom LUMIX S PRO od 50mm predstavljaju vrlo moćnu kombinaciju i otkrivanje šta režim visoke rezolucije može doprinijeti mojem fotografisanju se itekako isplatilo.“

Martin Dürr

Martin Dürr

Rođen i odrastao u Münchenu, Nijemac Martin Dürr je započeo karijeru kao ilustrator i dizajner u međunarodnim kompanijama, sve dok početkom 2014. nije uplovio u vode portretne i modne fotografije. Na temelju svog iskustva razvio je vlastiti jedinstveni stil fotografije po kojem je poznat. Nije ograničen nijednim specifičnim žanrom, oslobađa svoju kreativnost i apstraktne raskošne prizore snima u različitim stilovima, uvijek s ciljem stvaranja slika koje će dugo ostati u sjećanju gledalaca. Za Martina ključ uspjeha u fotografiji predstavlja sposobnost uspostavljanja prave komunikacije između svih učesnika u snimanju. Bez obzira na "tip" snimanja: radi li se o radionici, reklami, snimanju privatnih portretnih fotografija ili modnom snimanju s odličnim timom. Identičan pristup svim stilovima u fotografiji otvara vam izobilje ideja iz kojih se izrode slike koje će buditi divljenje.

Posjetite Martin Dürr ambasadorski profil